Deputeti shqiptar në Serbi, kundër Asociacionit/ Në dialog të përfshihet edhe Lugina e Preshevës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Deputeti shqiptar në Serbi, kundër Asociacionit/ Në dialog të përfshihet edhe Lugina e Preshevës

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka debatin për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

 

Në një lidhje me studion e lajmeve të Vizion Plus, Kamberi tha se mbështet qëndrimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kërkoi arritjen e një marrëveshjeje bazë.

 

Advertisement

Është mendimi i qartë dhe i kryeministrit të Kosovës dhe i qytetarëve që nuk duhet lejuar krijimi i bashkësisë “Srbska”, se do ta bëjë jofunksional shtetin e Kosovës. Megjithatë plani franko-gjerman është pranuar si platformë nga kryeministri Kurti dhe duhet të arrihet një marrëveshje që quhet bazë. Unë jam dakord me qëndrimin e kryeministrit Kurti dhe duhen zbatuar marrëveshjet”, u shpreh ai.

 

Më tej, ai deklaroi se Lugina e Preshevës duhet të përfshihet në dialog, pasi është një çështje që mund të nxisë tension në të ardhmen.

 

Advertisement

Patjetër. Çështja e Luginës së Preshevës është një çështje që mund të nxisë në të ardhmen tensione mes Kosovës dhe Serbisë. Nëse dy shtetet vendosin të shkojnë në rrugën drejt një marrëveshjeje bazë, duhet eleminuar në atë rrugëtim çfarëdo burimi tensioni. Prandaj Lugina e Preshevës është një ndër burimet e mundshme të tensioneve”, theksoi Kamberi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy