Dita e pavarësisë së Ukrainës/ Begaj i dërgon telegram Zelensky-t: Shqipëria do ngrejë nivelin e pranisë së saj diplomatike në Kiev

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Dita e pavarësisë së Ukrainës/ Begaj i dërgon telegram Zelensky-t: Shqipëria do ngrejë nivelin e pranisë së saj diplomatike në Kiev

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, i dërgoi një telegram urimi Presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, me rastin e Ditës së Pavarësisë së Ukrainës.

 

Begaj shkruan se Shqipëria do ngrejë nivelin e pranisë së saj diplomatike në Kiev, si dhe do kontribuojë në Këshillin e Sigurimit dhe në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, për të mbrojtur Ukrainën.

 

Advertisement

I nderuar Zoti President!

 

Kremtimi i Ditës së Pavarësisë së Ukrainës më jep mundësinë dhe kënaqësinë që edhe në emër të popullit shqiptar t’Ju përcjell Juve dhe popullit mik të Ukrainës urimet më të mira e të përzemërta.

 

Advertisement

Më lejoni që me këtë rast të shpreh kënaqësinë për marrëdhëniet miqësore midis dy vendeve tona, të cilat këtë vit kremtojnë 30-vjetorin e tyre, por edhe të vlerësoj lidhjen e sinqertë midis dy popujve tanë, falë edhe diasporës së hershme shqiptare në Ukrainë. Në këtë 30-vjetor, si shenjë e dëshirës dhe e vullnetit tonë për të qenë sa më pranë Ukrainës dhe për të intensifikuar më tej bashkëpunimin, Shqipëria ka vendosur ta ngrejë nivelin e pranisë së saj diplomatike në Kiev.

 

Përfitoj nga rasti të ritheksoj qëndrimin e qartë dhe të palëkundur të Shqipërisë në mbrojtje të integritetit territorial, sovranitetit dhe të pavarësisë së Ukrainës. Ju siguroj se Shqipëria do të vazhdojë të kontribuojë në Këshillin e Sigurimit dhe në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, por edhe me mbështetje diplomatike e ushtarake, pasi ndajmë vlera dhe interesa të përbashkëta euroatlantike.

 

Advertisement

Me urimet më të mira në këtë ditë të shënuar për vendin Tuaj, Ju lutem pranoni Zoti President, shprehjen e respektit dhe të konsideratës sime më të lartë.”, shkruan Begaj në telegramin e tij për Zelenskyn.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy