EMRAT/ Të dënuar për vrasje, rrëmbim personi dhe drogë, ekstradohen 2 persona në Italia dhe 1 në Spanja

Pinterest LinkedIn Tumblr +
EMRAT/ Të dënuar për vrasje, rrëmbim personi dhe drogë, ekstradohen 2 persona në Italia dhe 1 në Spanja

Policia shqiptare ka ekstraduar dy persona në Itali dhe 1 në Spanjë, pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale, duke nisur nga vrasje, rrëmbim personi dhe drogë.

Në Itali u ekstraduan shtetasit Shkëlzen Keqi (Deliu) dhe Daniel Gjoni ndërsa në Spanjë u ekstradua shtetasi Dienis Hoxhaj (Haskaj (Jazaj).

“3 shtetasit e ekstraduar, të lokalizuar dhe të arrestuar nga Policia shqiptare, për vepra penale si: vrasja, rrëmbimi i personit, kultivimi i bimëve narkotike në ambiente të mbyllura dhe vjedhja.

Si rezultat i bashkëpunimit konstant të specialistëve të Interpol Tiranës me ata të Interpol Romës dhe të Interpol Madridit, janë finalizuar ekstradimet në këto shtete, të 3 shtetasve shqiptarë, me masë sigurie “Arrest në burg”, nga gjykatat në Milano dhe në Castellon, për vepra të ndryshme penale. Konkretisht:

Advertisement
  1. u ekstradua në Itali, shtetasi Sh. K. (D.), 41 vjeç. Më datë 18.08.2022, në vendin e quajtur “Castelnuova val di Cecina”, në Piza, Itali, dyshohet se ka vrarë me armë zjarri, shtetasin shqiptar E. K.;
  2. u ekstradua në Itali, shtetasi D. Gj., 23 vjeç. Në muajin gusht të vitit 2023, në bashkëpunim me shtetas të tjerë, dyshohet se ka dhunuar dhe rrëmbyer, të rinj, për t’i grabitur;
  3. u ekstradua në Spanjë, shtetasi D. H. (H.) (J.), 34 vjeç. Gjatë vitit 2023, si pjesëtar i një grupi kriminal, ka qenë implikuar në veprimtarinë e kultivimit të bimëve narkotike, në ambiente të mbyllura, nëpërmjet lidhjeve ilegale të energjisë elektrike. Grupit kriminal ku bënte pjesë 34-vjeçari, i janë sekuestruar 13 196 bimë narkotike cannabis sativa”, njofton policia./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy