Bëni Like Struga.info në Facebook


Erozioni shkatërron shtëpitë; banorët e një fshati në Këlcyrë duan ndihmë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Erozioni shkatërron shtëpitë; banorët e një fshati në Këlcyrë duan ndihmë

Këto janë pamjet e fshatit Katundisht në Këlcyrë. Shirat me intensitet të lartë kanë sjellë shkarje të tokës duke bërë që pesë shtëpi të dëmtohen e të bëhen të pabanueshme.

 

Si pasojë familjet që banonin aty kanë mbetur në qiell të hapur.

 

Advertisement

Jemi ne pritje. Koha eshte teper e veshtire akoma. Neglizhenca vazhdon. Qe te 5 shtepite jane te pabanueshme.

 

Nga erozioni u dëmtua edhe rruga e fshatit, ndërsa rrezikojnë të tjera shtëpi. Banorët akuzojnë autoritetet se nuk kanë ndërhyrë dhe nuk kanë marrë asnjë masë.

 

Advertisement

1-Si na rruget e bllokuara, dhe i kerkojme kryetarti te bashkise per ti hapur. Nuk i kemi pare asnje dite te vetme. Aktualisht rruga eshte e bllokuar.

 

2-Nuk funksionon rruga.

 

Advertisement

3-Bashkia ska vene asgje. Dhe shiritin e kam vene une. Ne bashki ku te ankohem.

 

Ndërkohë autoritetet vendore thonë se familjet që kanë humbur banesat do të strehohen në hotele ose në çadra.

 

Advertisement

RIZA LLAMANI – NENKRYETAR I BASHKISE KELCYRE

Reshqitja e dheut ishte masive. Dhe te 5 banesat paraqesnin rrezikshmeri te larte. Nje banese tjeter ishte e pabanuar por rrezikon nga siperfaqja. Bashkia do marr shpenzimet per hotelet, ose ne cadra.

 

E derisa të ndërmerren këto procedura, këta banorë fatkeq, do të duhet të strehohen ku të munden.

Advertisement

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy