Kërkesa e Belerit për t’u betuar si kryebashkiak i Himarës, Gjykata e Lartë shpall moskompetencë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kërkesa e Belerit për t’u betuar si kryebashkiak i Himarës, Gjykata e Lartë shpall moskompetencë

Gjykata e Lartë ka shprehur moskompetencë për shqyrtimin e kërkesës së betimit të kreut të zgjedhur për Hiamrën, Fredi Beleri.

 

Gjykata e Lartë është shprehur se kompetente për gjykimin e kërkesës së kreut të zgjedhur për Bashkinë Himarë, Fredi Beleri, është Gjykata e Posaçme. Beleri ka kërkuar leje për betimin e tij si kreybashkiak i zgjedhur për Himarën.

 

Advertisement

“Zgjidhjen e mosmarrëveshjes (konfliktit) së kompetencës ndërmjet Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar dhe Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës, duke përcaktuar si Gjykatë kompetente për gjykimin e çështjes, Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar”, thuhet në vendim.

 

Fredi Beleri u arrestuar 48 orë para zgjedhjeve lokale të 14 majit, ndërsa akuzohet për blerje votash.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy