Korçarët festojnë Ditën e Verës; banorët e qytetit juglindor ndezin zjarre

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Korçarët festojnë Ditën e Verës; banorët e qytetit juglindor ndezin zjarre

Korça ka festuar largimin e stinës së dimrit. Qindra qytetarë korçare kanë festuar Ditën e Verës me ritualet e përhershme që banorët kryejnë çdo fund shkurti.

 

Sipas traditës së kësaj feste të vjetër pagane, gjatë natës janë ndezur zjarre në të gjitha lagjet karakteristike të qytetit, të cilat janë kapërcyer nga fëmijë dhe të rritur si pjesë e një rituali që simbolizon largimin e së keqes.

 

Advertisement

Dita e Verës në Korçë gjithmonë është shoqëruar me përgatitje të ëmbëlsirave prej brumi, që simbolizojnë bujarinë dhe mbarësinë që sjell pranvera.

 

Banorët e grumbulluar rreth zjarreve, kanë uruar njeri-tjetrin për më shumë mbarësi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy