Kryemadhi: Ekonomia në krizë, qeveria asnjë ndihmë në kohë pandemie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Monima Kryemadhi zhvilloi mengjesin e kesaj te shtune nje takim me banore te njesise 8.

Drejtuesja e LSI nuk nguroi te akuzoje qeverine se e ka zhytur ekonomine në krizë. Sipas saj ndihmat e qeverisë ne kete vit pandemie kane qene inekzistente.

Advertisement

“Mundësitë për t’u punësuar janë shumë të vogla, për të mos thënë që janë kthyer në minus, për shkak sepse bizneset për shkak të pandemisë dhe shumë gjërave të tjera janë mbyllur dhe hapësirat janë shumë të vogla. Ndërkohë nga ana tjetër edhe pse pandemia, edhe pse lockdowni që bëri qeveria pa asnjë lloj kriteri, efekti i ndihmës shtetërore dhe paketat ndihmëse ekonomike kanë qenë inekzistente, pra që njerëzit nuk e kanë ndjerë atë.  Kështu që në çdo qelizë të familjes shqiptare ka jo vetëm dëm ekonomik, por edhe depresion social.”, tha Kryemadhi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 Struga.info | Privacy policy