Bëni Like Struga.info në Facebook


Kushtetuesja rrëzon mazhorancën/ Pranon ankimimin e PD për mandatin e Olta Xhaçkës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kushtetuesja rrëzon mazhorancën/ Pranon ankimimin e PD për mandatin e Olta Xhaçkës

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar mazhorancën socialiste në lidhje me mandatin e ministres së Jashtme Olta Xhaçka.

 

Gjyqtarë kanë pranuar ankimimin e Partisë Demokratike duke shfuqizuar vendimin e Parlamentit për të mos dërguar në Gjykatën Kushtetuese çështjen e mandatit të ministres së Jashtme Olta Xhaçka.

 

Advertisement

Kushtetuesja nuk ka vlerësuar ne thelb mandatin e deputetes socialiste, por detyron kuvendin qe te votoje edhe njehere pro dergimit ne gjykate te kesaj ceshtje.

 

Pasi gjykata Kushtetuese eshte i vetmi institucion qe vlereson nese duhet ti hiqet apo jo mandati i deputetes, Olta Xhackes.
Ne kete situate duhet qe parlamenti te votoje edhe njehere pro dergimit ne gjykate dhe me pas Kushtetuesja do te shprehet nese duhet ti hiqet apo jo mandati deputetes socialiste Olta Xhack

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy