“Lajm i mirë për Shqipërinë”, Balla: Në qershor mbahet në Tiranë konferenca ndërkombëtare e policisë kriminale Interpol

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Lajm i mirë për Shqipërinë”, Balla: Në qershor mbahet në Tiranë konferenca ndërkombëtare e policisë kriminale Interpol

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka bërë me dije se veni ynë është përzgjedhur për të mbajtur konferencën rajonale ndërkombëtarë të policisë kriminale Interpol.

Konferenca do të zhvillohet në datat 11-13 qershor në Tiranë. Sipas ministrit zgjedhja e Shqipërisë për mbajtjen e një konference të tillë është vlerësim për vendin dhe rezultatet e mira që ka arritur.

Balla: Kishim propozuar dy akte i pari ka të bëjë me lajmin e mirë se Shqipëria është përzgjedhur për të mirëpritur konferencën rajonale ndërkombëtarë të policisë kriminale Interpol e cila do të zhvillohet në datat 11-13 qershor. Është një vlerësim për Shqipërinë si dhe për rezultatet e mira. Ka forcuar goditjen kundër krimit të organizuar pandëshkueshmërisë, pasi lidhet me një etapë të re të bashkëpunimit midis policisë së Shtetit dhe Interpolit. Policia po gjen dhe ndalon me qëllim ekstradimin në Shqipëri të personave të përfshirë në akte apo vepra të tjera penale. Ratifikimi i kësaj marrëveshje është një moment i cili natyrshëm do të shërbejë për drejtuesit e policisë. Është një moment i mirë që Shqipëria tashmë është kthyer jo vetëm në një qytet të Ballkanit.

Përdorimi në mënyrë të parregullt i lëndëve piroteknikë fishekzjarrëve jo vetë oraret dhe përdorimit në mesnatë ato që më kuptojmë më mirë nënat me fëmijë të vegjël . kemi miratuar rregulla të reja për mënyrën e pajisjes me licensë dhe procesin e licencimit dhe sigurinë që lidhet me magazinimin.. se fsheh faktin se e kemi lehtësuar në aspektin burokratik duke përqasur aplikimin online. Do të lehtësohet procedura. Apeli im ndaj qytetarëve, por kjo nuk duhet të dëmtojë apo prishë qetësinë e anëtarëve të tjerë të komunintetit ku ti jeton qoftë në Shqipëri apo kodit penal. Është e palejuar dhe ndëshkohet penalisht përdorimi i lëndëve piroteknike. Policia do vazhdojë të monitorojë situatën./vizionplus.tv 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy