Media greke: Turqit po vuajnë për bukën e gojës, radhë e gjatë në “kioska”

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Media greke: Turqit po vuajnë për bukën e gojës, radhë e gjatë në “kioska”

Nga Kathimerini

Për shkak të vështirësive të mëdha financiare me të cilat përballen turqit muajt e fundit, qeveria ka parë një rritje të madhe dhe të shpejtë të shitjes së bukës të prodhuar nga Komuna e Stambollit, duke rezultuar në radhë të mëdha në kioska.

Sidoqoftë, qeveria turke është akuzuar  se po përpiqet të pengojë përpjekjet e bashkisë për të rritur rrjetin e shpërndarjes së bukës, nga frika se imazhi politik i kryetarit të Stambollit do të fuqizohet edhe më shumë.

Çmimi i bukës në Stamboll dhjetorin e kaluar u rrit me 20%. Një bukë 200 gram 200 shitet për 1.5 lira turke (0.17 euro), në vend të 1.25 lira turke në 2020 dhe buka 240 gram shitet për 1.8 lira turke (0.2 cent), në vend të 1.5  në 2020.

Kjo ka shkaktuar radhë të mëdha në furrat e bukës të komunës së qytetit dhe quhet “Halk Ekmek” (buka e njerëzve). Ajo peshon 250 gram dhe kushton 11 cent, duke krijuar radhë të mëdha në kioska pasi buka mbetet një element kryesor për të varfërit e Stambollit, shtëpia e 18 milion njerëzve.

Advertisement

Sipas Halk Ekmek, deri në nëntor të vitit 2020, 800,000 bukë të kësaj kompanie janë shitur çdo ditë.

“Sot shitjet tona kanë tejkaluar 1.5 milion. Ekziston një kërkesë e madhe dhe ne duhet të shesim 2.5 milion copë bukë në ditë”, tha nënkryetari i Halk Ekmek Ozgen Nama.

Ne vizituam një nga kioskat në zonën e Jihangir. Kemi pritur në radhë me dy persona të tjerë, pasi ishte mesditë dhe ishte plot me njerëz. Kjo bukë është e shijshme – mbase më mirë se furrat e tjera.

Ne i pyetëm klientët arsyet e pritjes së tyre dhe pothuajse të gjithë u përgjigjën “nga nevoja, është më lirë”. Për të përmbushur këtë kërkesë të madhe,  Imamoglou vendosi të zgjerojë rrjetin e shitjeve të “Halk Ekmek” dhe vendosi të hapë 142 kioska shtesë në të gjithë Stambollin.

Advertisement

Por këshilli i qytetit, i cili kontrollohet nga koalicioni qeverisës AKP-MHP, votoi dy herë kundër propozimit të kryetarit. Shtypi turk raporton se votimi ishte rezultat i një vendimi politik nga koalicioni qeverisës për të mos treguar se Imamoglu është njeriu që ndihmon të varfrit. Si përgjigje, Komuna e Stambollit mori me qira 40 minibuzë për të shitur “Halk Ekmek” në 350 lagje të Stambollit.

Halk Ekmek “është prodhuar që nga viti 1977 dhe ishte  iniciativë e Komunës së Stambollit.  Zyrtarët e qytetit thonë se ka njerëz që ecin 5 km për të blerë bukë të lirë çdo ditë./abc/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy