Moti sot i paqëndrueshëm, nis me kthjellime dhe pastaj me vranësira e reshje

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Moti sot i paqëndrueshëm, nis me kthjellime dhe pastaj me vranësira e reshje

Vendi kete te shtune do të ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqendrueshme.

Moti do të nisë me kthjellime e gradualisht në mesditë e pasdite vranësira në dendësim. Gjatë këtyre orëve në zonat malore e kodrinore reshje shiu e shtrëngata.

Advertisement

Era do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim 1-6m/sek ndërsa përgjatë luginave dhe bregdet era me shpejtësi deri në 8-10m/s duke u shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2 ballë.

Temperaturat parashikohen: në zona malore 11 deri 21°C , në zona e ulëta 13 deri 28°C dhe në zona bregdetare 14 deri 27°C.

Advertisement

Rajoni i Ballkanit do të ndikohet nga qarkullimi i masave të paqendrueshme. Këto do të sjellin reshje shiu përgjatë maleve në Mal të Zi Serbi Shqiperi e emaqedoni e veriut. Reshjet në këto zona në formën e shtrëngatave.

Veriu dhe lindja e Europës do të përfshihet nga vranësira si dhe reshje shiu. Kështu vendet Skandinave dhe Rusia do të kenë reshje deri të vazhdueshme.

Pjesa tjetër lindore e juglindore do të ketë paqendrueshmëri të përkohshme. Perëndimi e veriperëndimi i vendit do të përfshihen nga masa të qendrueshme dhe në këto zona do të ketë orë të gjata me diell që do të sjellin temperatura të larta.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy