Parandalohet atentati në Elbasan/ Policia gjen automjetin me katër armë zjarri dhe lëndë djegëse

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Parandalohet atentati në Elbasan/ Policia gjen automjetin me katër armë zjarri dhe lëndë djegëse

Policia e Elbasanit ka parandaluar një ngjarje të rëndë kriminale në Elbasan gjatë natës së kaluar.

 

 

Uniformat blu kanë ndaluar  një automjet tip fuoristradë të dyshimtë në zonën e “Ish-Konservimi” pranë stadiumit “Elbasan Arena”.

Advertisement

 

 

Dhjetëra forca policie kanë rrethuar automjetin, brenda të cilit janë gjetur tre armë të llojit kallashnikov, një pistoletë, dhjetëra fishekë, si dhe dy shishe me lëndë djegëse.

 

Advertisement

 

Dyshohet se automjeti dhe armët do të përdoreshin në atentat dhe  lënda djegëse më pas për të fshirë gjurmët.

 

 

Advertisement

Ka gjithashtu dyshime se personat në fjalë ishin vrasës me pagesë dhe ishin kontraktuar nga një grup kriminal për të kryer atentat.

 

 

Atentati do të kryhej në qytetin e Elbasanit dhe po punohet për të zbuluar shënjestrën.

Advertisement

 

 

Grupi hetimor ka sekuestruar dhjetëra kamera sigurie në bizneset në zonën pranë automjetit të parkuar, për të zbuluar personat që fshihen pas atentatit të dështuar.

 

Advertisement

Elbasan

Falë inteligjencës informative, Policia parandalon një ngjarje të rëndë kriminale.

Sekuestrohen 4 armë zjarri (3 kallashnikovë dhe 1 pistoletë), 2 bidona me lëndë djegëse (benzinë) dhe një automjet që dyshohet se do të përdoreshin për kryerjen e këtij krimi.

Strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan kanë marrë informacion se në orët e vona të natës së mbrëmshme mund të ndodhte një ngjarje e rëndë kriminale.

Advertisement

Bazuar në këtë informacion, Policia ka shtuar prezencën në terren, ka ngritur pika kontrolli dhe ka ushtruar kontrolle intensive në disa objekte të cilat dyshohet se shërbenin për fshehjen e sendeve dhe mjeteve me të cilat mund të kryheshin veprimtari kriminale.

Shërbimet e Policisë morën informacion se si pasojë e presionit të Policisë në terren, shtetasit që do të kryenin ngjarjen kriminale  dyshohet se kishin fshehur automjetin që do të përdorej për kryerjen e krimit.

Në këtë kuadër, si rezultat i kontrolleve të shumta të kryera në terren, në lagjen “Emin Matraxhiu”, në zonën e quajtur “Ish-konservimi”, është gjetur një automjet tip “BMË X6”, brenda të cilit u gjetën 3 armë zjarri kallashnikov dhe 2 bidona me lëndë djegëse (benzinë). 

Po në vijim të kontrolleve, në afërsi të një koshi mbeturinash, shërbimet e Policisë kanë gjetur dhe kanë sekuestruar një çantë, brenda së cilës kishte një armë zjarri pistoletë.

Advertisement

Në vendngjarje ndodhet një grup i posaçëm hetimor dhe ekspertë të Institutit të Policisë Shkencore, të cilët në drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësëor Elbasan, vijojnë punën për të bërë të mundur fiksimin e provave në vendngjarje, hapjen dhe kontrollin e automjetit.

Në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan janë shoqëruar disa shtetas, dhe nën drejtimin e  Prokurorisë, vijon puna për zbardhjen e këtij rasti, identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Veprimet janë në vijim dhe në përfundim të tyre, do të ketë një informacion përfundimtar.

Policia e Elbasanit kërkon mirëkuptimin e medias që në lidhje me këtë ngjarje, për shkak të rëndësisë dhe konfidencialitetit të hetimit, me qëllim zbardhjen e plotë të ngjarjes, të mos japin informacion të pakonfirmuar, por të presin rezultatet e hetimit intensiv që po kryhet nga grupi i posaçëm hetimor, në drejtimin e Prokurorisë së Elbasanit.

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy