Pas Dhërmiut, zjarri përfshin edhe Llogoranë, flakët përhapen me shpejtësi

Pinterest LinkedIn Tumblr +
 Pas Dhërmiut, zjarri përfshin edhe Llogoranë, flakët përhapen me shpejtësi

Përveç Dhërmiut ku nga zjarri rrezikohen disa banesa në Gjilekë, flakët kanë shpërthyer edhe në Llogora.

Edhe atje kanë shkuar zjarrfikës dhe po punojnë për shuarjen e flakëve.

Siç duket edhe nga pamjet, forcat zjarrfikëse janë në vendngjarje, teksa zjarri është shumë i madh dhe flakët po favorizohen nga era.

Drejtori i Mbrojtjes civile Ardian Vreshtazi për mediat ka deklaruar se janë edhe dy vatra ende aktive, teksa shpreson se me ndërhyrjen nga ajri do të bëhet i mundur neutralizimi i plotë për të mos rrezikuar edhe parkun e Llogorasë.

Advertisement

Sapo morëm njoftimin, forcat e zjarrëfikëses erdhën me shpejtësi. Së bashku me to erdhën edhe forcat e mbrojtjes civile dhe po punohet. Zjarri është i ëprmasave të mëdha por pjesën më të madhe e kemi bllokuar dhe kemi dy vatra të zjarrit. Me makinat që po vijnë do i neëutralizojmë edhe këto. Nuk rrezikohet parku i Llogorasë. Era nuk është aleati jonë, por prezenca e helikopterit po na ndihmon. Të gjitha forcat janë në terren”, tha ai./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy