“Pashë veten duke fluturuar poshtë”, rrëfimet tronditëse të të mbijetuarve nga aksidenti në Kroaci

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Pashë veten duke fluturuar poshtë”, rrëfimet tronditëse të të mbijetuarve nga aksidenti në Kroaci

Ramo Gashi dhe gruaja e tij Kada , i cili ndodhet i shtruar në spital me një dëmtim në shpatull dhe po pret për operacion , i mbijetuan aksidentit në autobusin e vdekjes afër Slavonski Brod, në të cilin 10 qytetarë kosovarë mbetën të vdekur dhe dhjetëra u plagosën mëngjesin e së dielës.

“Udhëtimi ishte i këndshëm, madje edhe argëtues, dhe ne ramë në gjumë vetëm rreth orës 5, sepse ishin disa të rinj poshtë që kënduan dhe u gëzuan gjithë natën. Sapo kisha fjetur dhe papritmas dëgjova si disa të shtëna që më zgjuan. Kjo ishte një sekondë.

Sapo pashë veten duke fluturuar poshtë, gjërat po binin tek të gjithë ne, xhamat ishin thyer, njerëzit po shtrëngonin duart e tyre, unë papritmas kuptova se një grua poshtë meje kishte vdekur. Ishte shqyer e gjitha përreth nesh, njerëzit ishin shtrirë njëri mbi tjetrën dhe gjëja më e vështirë për mua ishte të shihja të rinj që humbën jetën dhe ishin disa prej tyre”, ttha Ramo Gashi  për median kroate.

“Atëherë po kërkoja gruan time që ishte ulur pranë shoqes time dhe kur e gjeta unë dola jashtë dhe ndihmova të tjerët, sepse isha mirë fizikisht dhe shpejt e kalova atë shok fillestar për të ndihmuar të tjerët”,  tha Ramo.

Advertisement

Gruaja e tij dhe ai udhëtuan nga Mannheim dhe destinacioni i tyre i fundit ishte Mitrovica.

“Unë as që doja të shkoja, por ajo më tha se do të merrja autobusin me të. Doja një aeroplan sepse fluturimi ynë nga Stuttgarti në Prishtinë ishte një orë e gjysmë, por ajo këmbënguli që të merrnim autobusin. Unë kurrë nuk do ta harroj këtë”, tha Gashi i prekur.

67 pasagjerë dhe dy shoferë u përfshinë në aksident, 10 persona vdiqën, 42 u shtruan në spital në Slavonski Brod dhe dy në Nova Gradiška, dhe një me një dëmtim të shtyllës kurrizore do të transferohet në Klinikën për Traumatologji në Zagreb.

Në autobus ishin gjithashtu dhe pesëmbëdhjetë të mitur, nga të cilët një vajzë u plagos rëndë dhe tre iu nënshtruan një operacioni.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy