Pjesë e një grupi kriminal në Itali/ Arrestohet në Gjirokastër 28 vjeçari i shpallur në kërkim ndërkombëtar

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pjesë e një grupi kriminal në Itali/ Arrestohet në Gjirokastër 28 vjeçari i shpallur në kërkim ndërkombëtar

Policia e Gjirokastrës ka arrestuar 28 vjeçarin me iniciale O.L, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar.

I riu është dënuar nga gjykata e Torinos si anëtar të një grupi kriminal që trafikonon lëndë narkotike në Holandë, Gjermani, Sapnjë dhe Itali.

Advertisement

Interpol Tirana, në bashkëpunim me autoritetet italiane, vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi.

Arrestohet përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë, një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Advertisement

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve, arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi shtetasin e shpallur në kërkim ndërkombëtar O. L., 28 vjeç, banues në Memaliaj.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Torinos, Itali, me vendimin e datës 17.11.2021, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Pjesëmarrja në grup kriminal me qëllim trafikimin e narkotikëve”, parashikuar nga legjislacioni penal i Italisë.

Advertisement

Ky shtetas dyshohet se nga viti 2017 deri në vitin 2019, duke qenë pjesë e një organizate kriminale me qëllim trafikimin e narkotikëve (Hollandë, Gjermani, Spanjë dhe Itali) ka trafikuar sasi të konsiderueshme kokaine dhe marijuane që vinte në portet e ndryshme të Evropës.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me autoritetet italiane, vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy