“ Politika në listën e fjalëve të pista, politikanët të mallkuar”/ Rama “leksion” të rinjve të FRESSH

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“ Politika në listën e fjalëve të pista, politikanët të mallkuar”/ Rama “leksion” të rinjve të FRESSH

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalën e tij para të rinjve në ditëlindjen e 30-të të FRESSH

Rama u ndal te politika, teksa tha se si fjalë që ka hyrë botërisht në listën e fjalëve të pista, ndërsa politikanët janë më të mallkuarit.

Advertisement

“Duke menduar se për ju është një sforco e veçantë që ditën shtunë me këtë diell, me ata që keni në krah, të tjerë që mund ti shikoni si anash dhe thoni kur mund ta bëjmë një takim të dëgjoni fjalime është mbase e tepërt. Mu duk udhës që të bëj sot një fjalë ndryshe nga ato që keni dëgjuar dhe të merrem me politikën si fjalë. Si fjalë e urryer për shumëkënd në kohën që jetojmë, si fjalë e shkarravitur sa në asnjë kohë tjetër, si asnjë fjalë tjetër, mes fjalëve më të këqija. Falë edhe një mundësie krejt të panjohur që kjo kohë ua dha njerëzve për tu futur në rrjetet sociale, si në korridoret e metrove ku lënë shkarravina. Fjala politikë ka hyrë botërisht në grupin e fjalëve të pista. Edhe politikanët kanë hyrë në një kategori të mallkuar në të gjitha bisedat”, tha Rama.

Më tej ai theksoi se ishte politika ajo që u dha munësinë njerëzve të krijojnë bërthamën e parë të shoqërisë deri në formimin e shtetit“

Advertisement

“Jo më kot është thënë shpesh por i pari e ka thënë Aristoteli se politika është ajo që e dallon njeriun nga gjallesat e tjera. është një kafshë politike. Njeriu është e vetmja kafshë politike. Ishte politika që u dha mundësinë njerëzve të krijojnë bërthamën e parë të shoqërisë deri në formimin e shtetit“, shtoi Rama.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy