Qeveria nuk u plotësoi kërkesat/ Pedagogët: Do hyjmë në grevë urie nëse marrim garanci për jetën

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Qeveria nuk u plotësoi kërkesat/ Pedagogët: Do hyjmë në grevë urie nëse marrim garanci për jetën

Pedagogët do të hyjnë në grevë urie, pasi qeveria nuk u plotësoi kërkesat e tyre.

 

Ky është vendimi që është marrë sëfundmi nga akademikët, të cilët prej disa ditësh kanë bojkotuar auditoret dhe kanë dalë në shesh.

 

Advertisement

Kreu i Sindikatës së Pedagogëve, Aleksandër Kovaci u shpreh se 30 pedagogë do hyjnë në grevë, nëse do të marrin garanci për jetën nga presidenti dhe institucionet ndërkombëtare.

 

Në pamundësi të marrjes së një përgjigje nga qeveria, Sindikata i drejtohet presidentit dhe institucuioneve të rendit për garantimin e jetës së pedagogëve që do të hyjnë në grevë urie dhe familjarëve të tyre. Ne jemi këtu për mbrojtjen e arsimnit dhe vlerës njerëzore. Besojmë shumë se është cështje që i takon të gjithëve”, tha Kovaçi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy