Reforma e re Territoriale, Roland Bejko: Nevojë urgjente për një analizë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Reforma e re Territoriale, Roland Bejko: Nevojë urgjente për një analizë

Lulzim Basha po zhvillon këtë të martë një takim me ekspertë për Reformën Territoriale.

 

I pranishëm në këtë tryezë është edhe anëtar i grupit të punës për Reformën Territoriale, Roland Bejko, i cili theksoi se kjo reformë ka nevojë urgjente për analizë dhe për rishikim.

 

Advertisement

Bejko bëri me dije se PD do të fillojë një tur konsultimesh me qytetarët në 12 qarqet e vendit, ndërsa ka renditur një sërë problematikash që ka shkaktuar reforma aktuale territoriale.

 

“Është një nga reformat e rëndësishme për Shqipërinë. Të gjithë bien dakord që kjo reformë ka nevojë urgjente për një analizë dhe për një rishikim. Kjo reformë nuk ka reflektuar parimet e kartës evropiane. Kjo reformë centralizoi edhe më shumë pushteti vendor. U rrit varësia dhe kontrolli nga qeveria”, tha Bejko.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy