Shtrëngata dhe përmbytje/ Paralajmëron IGJEUM, ja 4 qarqet e “kërcënuara”

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gjatë fundit të ditës së sotme do të ketë reshje me intensitet të lartë, të cilat do të jenë më të përqëndruara në veri dhe në qendër të territorit.

 

IGJEUM bën me dije se në qarqet Shkodër, Kukës, Dibër, Lezhë, Durrës, Tiranë, Elbasan mund të ketë vërshime të shpejta të lumenjëve të vegjël malorë dhe rrëshqitje të dherave. Në zonat urbane, në këto qarqe mund të shfaqen probleme me përmbytje të lokalizuara, në varësi të gjendjes së kanalizimeve.

 

Advertisement

RESHJET

 

Sot priten reshje intensive deri lokalisht shumë intensive në qarqet Shkodër, Kukës, Tiranë dhe Elbasan, ndërsa në qarqet Dibër, Lezhë, Durrës, Fier, Vlorë, Gjirokastër priten reshje mesatare deri lokalisht intensive. Reshjet do të shoqërohen me shtrëngata në të gjitha qarqet (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

 

Advertisement

TEMPERATURAT

 

Këtë të enjte temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

 

Advertisement

në bregdet: 14 / 19 °C

 

në vendet e ulëta: 10 / 18 °C

 

Advertisement

në vendet malore: 7 / 15 °C

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy