Bëni Like Struga.info në Facebook


Shtrëngata shiu dhe dëborë/ Si do jetë moti për ditën e sotme

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Shtrëngata shiu dhe dëborë/ Si do jetë moti për ditën e sotme

Këtë të merkurë vendi ynë do të vijojë të ndikohet nga masa ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa me origjinë jugperëndimore.

 

Moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura si dhe me alternime të kthjellimesh në zonën e qendrës dhe veriut deri në orët e mesditës. Më pas mot me vranësira të dendura në të gjithë territorin.

 

Advertisement

Vranësirat e dendura do të shoqerohen me reshje shiu me intensitet të ulët deri mesatar në formën e shtrëngatave dhe stuhive fillimisht në zonën e jugut dhe më pas reshjet e shiut me intensitet të ulët shtrihen në zonën e qendrës dhe verilindje.

 

Në lartesinë mbi 700 metër në juglindje reshje dëbore me intensitet të ulët deri mesatar. Në relievet e tjera malore në lindje e verilindje të vendit në lartësitë mbi 1000 metër reshje të dobta bore.

 

Advertisement

Era do të fryjë me drejtim juglindje – verilindje me shpejtësi mesatare nga 1 – 7m/s, ndërsa përgjatë vijes bregdetare dhe zonat luginore era relativisht intensive dhe shpejtesi qe arrin deri në 8 – 12 m/s. Valëzimi në dete i forcës 1-2 ballë.

 

Temperaturat parashikohen:

 

Advertisement

në zona malore -2 deri 6°C

 

në zona e ulëta 0 deri 12°C

 

Advertisement

në zona bregdetare 4 deri 12°C

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy