Strukturat akomoduese në “sitë”, kontrolle për të garantuar sigurinë gjatë sezonit turistik

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Strukturat akomoduese në “sitë”, kontrolle për të garantuar sigurinë gjatë sezonit turistik

Në prag të sezonit turistik, mbi 650 struktura akomoduese në të gjithë Shqipërinë do t’i nënshtrohet një kontrolli për të garantuar sigurinë e vizitorëve, por edhe të stafit. Aksioni ka nisur nga Inspektorati Shtetëror Teknik, i cili po verifikon në terren sigurinë e bombolave të gazit dhe lidhjet elektrike. Ministrja Belinda Balluku, teksa ndoqi nga afër një nga inspektimet e kryera në një strukturë hoteliere në Vlorë, tha se është më rëndësi që ky proces të finalizohet para 1 majit.

“Ky është një kontroll në të mirën e punës së tyre. Ky është një kontroll që padyshim do kërkohet nga agjencitë e mëdha të turizmit botëror, të cilat tashmë janë ato që lidhen direkt me hotelet në shumicës e rasteve. Bëhet fjalë për kushtet e sigurisë që vijnë nga pajisjet nën presion, pra për të gjithë përdoruesit e atyre hoteleve që përdorin gazin, por që pothuajse të gjithë e kanë këtë shërbim. Gjithashtu ne kemi në këto momente në fokus tonë inspektimin e lidhjeve elektrike në të gjitha ndërtesat e hotelerisë”,  tha Balluku.

“Kemi gjetur një bashkëpunim shumë të mirë me subjektet. Shpresoj që do t’ia dalim, ti certifikojmë dhe ta fusim këtë kulturën e re të punës në çdo subjekt për të pasur një turizëm sa më të sigurtë”,  u shpreh Sokol Zaimi, drejtor i Inspektoriatit Shtetëror Teknik.

Këtë vit Vlora pret që të vizitohet nga 40% më shumë vizitorë se sezonin e shkuar dhe në këtë kontekst, kryebashkiaku Ermal Dredha u shpreh se siguria është parësore. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy