Tabaku: Kuvendi të shkrijë Bordin e Transparencës dhe Ushqimeve, po vjedhin para nga xhepat e qytetarëve

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tabaku: Kuvendi të shkrijë Bordin e Transparencës dhe Ushqimeve, po vjedhin para nga xhepat e qytetarëve

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka akuzuar qeverinë se nuk po zbaton vendimin e Gjykatës Kushtetuese për shkrirjen e Bordit të Transparencës dhe atij të Ushqimeve.

 

Tabaku shprehet se dy bordet po dëmtojnë qytetarët, ndërsa dëmi përllogaritet deri në 600 milionë euro.

 

Advertisement

“Qeveria duhet të zbatojë vendimet e Gjykates Kushtetuese!

 

Gjykata kushtetuese ka vendosur që Bordi i Ushqimeve dhe Bordi i Karburanteve perveçse antikushtetuese i kanë kryer funksionet e tyre në kohë!

 

Advertisement

Në shkelje të plotë të konkurencës, me një rast të pashembullt në botë, bizneset e mëdha u ulën në tryezë me qeverinë e përcaktuan çmimet në dëm të xhepit të qytetarëve! Nga kjo shkelje e kushtetutës të paktën 600 mln Euro u paguan shtesë nga qytetarët në arkën e bizneseve që uleshin në tavolinë për të vendosur çmimin”, thotë ajo.

 

Ajo deklaron se situata nuk është më emergjente ndaj ekzistenca e dy bordeve dëmton xhepat e qytetarëve, duke shtuar se detyra e tyre ka përfunduar.

 

Advertisement

“Bordi i Ushqimeve ndonëse ligjërisht ende i pashkrirë de facto nuk po mblidhet më. Ndërkohë që Bordi i Karburanteve vazhdon avazin e vjetër duke vendosur çmime në kurriz të shqiptarëve për naftën.

 

E gjitha kjo kur ka një vendim të GJK që flet qartë, kur jemi përballë një situate që nuk është më emergjente dhe kur çmimet e naftës dhe gazit në tregun ndërkombëtar janë stabilizuar!

 

Advertisement

Vendimi i GJK është i qartë dhe në mbrojtje të xhepave të shqitparëve që paguajnë më shtrenjtë naftën prandaj nuk ka asnjë arsye logjike dhe ligjore që bordi oligarkëve të jetë në fuqi. I takon qeverisë që të veprojë, por e kuptoj dhe hezitimin e saj pasi është ortake në çmimet e larta që vendos bordi. Prandaj i bëj thirrje dhe parlamentit që të mblidhet për të kërkuar pezullimin e aktivitetit të këtij bordi”, shton Tabaku.

 

Nënkryetarja e PD nënvizon se Kuvendi duhet të shqyrtojë veprimtarinë e bordeve dhe të marrë një vendim në të mirë të qytetarëve.

 

Advertisement

“Jam e bindur që ka shumë prej kolegëve socialistë që mund të ndajmë shumë mendime të ndryshme por puqemi pikërisht në çmendurinë e këtij bordi sidomos pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

 

Detyra e Parlamentit! Detyra e çdo deputeti është të mbrojë interesin e shqiptarëve, pasi ata janë zgjedhësit tanë dhe jo një klub oligarkësh që u vendos atyre çmimin e lartë të naftës duke ua shtrenjtuar jetën më shumë se sa inflacioni socialist”, përfundon ajo.

 

Advertisement

Bordi i Transparencës dhe Ushqimeve u krijua për të përcaktuar një tavan të çmimeve gjatë periudhës së rritjes së kostove të lëndëve të para për shkak të efekteve të luftës në Ukrainë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy