Teatri Kombëtar/ “Kushtetuesja” cakton datën e seancës për të shqyrtuar padinë e Metës

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gjykata Kushtetuese do të shqyrtojë më 3 qershor çështjen e Teatrit Kombëtar. Padia u depozitua nga Presidenti Ilir Meta, i cili e shpalli antikushtetues vendimin për shembjen e godinës mëngjesin e 17 majit.

Kreu i shtetit kërkoi edhe shfuqizimin e vendimit për kalimin në pronësi të Bashkisë Tiranë Teatrin Kombëtar. Sipas tij, ky vendim është i papajtueshëm me Kushtetutën.

Advertisement

Kujtojmë se shembja e Teatrit shkaktoi një sërë protestash mes policisë dhe aktivistëve.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy