Temperatura deri në 39 gradë, parashikimi i motit për datën 1 korrik

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Temperatura deri në 39 gradë, parashikimi i motit për datën 1 korrik

Vendi ynë pritet të jetë në ndikim të kushteve atmosferike të qëndrueshme. Me mot të kthjellët e alternime vranësirash kryesisht nga orët e mesditës. Ditët me diell do të mbizotrojnë pothuajse gjatë gjithë javës.

Por përjashtim bën dita e martë ku reshjet pritet të bëhen prezente në orët e para të ditës fillimisht në pjesën veriperëndimore të territorit.

Nga orët e mesditës reshjet pritet të prekin pjesën më të madhe të territorit, në veri e pjesërisht në qendër reshjet pritet të jenë me intensitet të ulët deri mesatar në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike e hera herës breshër.

Përsa u përket ditëve të tjera me shtimin e vranësirave nga orët e mesditës në relievet malore të territorit priten reshje shiu me intensitet të ulët e lokalisht mesatar shoqëruar me shkarkesa elektrike e lokalisht breshër.

Advertisement

Era parshikohet të jetë kryesisht nga veriperëndim – juglindje në momentin e zhvillimit të vranësirave era fiton shpejtësi deri në 8-9 m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bredgetare dhe zonat luginore fiton shpjetësi deri në 12-14 m/sek. Valëzimi në dete pritet të jetë i forcës 1-3 ballë./vizionplus.tv

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy