Temperaturat deri në 30 gradë, parashikimi i motit për sot

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Temperaturat deri në 30 gradë, parashikimi i motit për sot

Vendi ynë pritet të ketë kushte atmosferike të qëndrueshme e kohëzgjatje me diell për shkak të masave ajrore me origjinë jugore.

Pritet një rritje graduale e temperaturave të mesditës 28-30°C.

Përjashtim bën dita e martë ku moti pritet të jetë relativisht i paqëndrueshëm me alternime vranësirash e kthjellime.

Që në orët e para të 24-orëshit vranësirat priten të pasohen me reshje shiu të herëpasherëshme me intensitet të ulët e lokalisht mesatar në veri.

Advertisement

Në orët e mëngjesit reshjet humbasin territor duke u lokalizuar në relievet malore. Më pas pritet ndërprerja e reshjeve në të gjithë territorin.

Ditën e mërkurë pritet rënie e lehtë e temperaturave në vlerat minimale dhe ato maksimale. Moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura.

Elementi erë ditën e hënë pritet të jetë me drejtim juglindje –jugperëndim me shpejtësi mesatare 2-9 m/sek, përgjatë vijës bregdetare e lugina era bëhet relativisht intensive me shpejtësi 11-17m/sek./vizionplus.tv

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy