Tentuan të kalonin 125 mijë euro në Portin e Durrësit/ Arrestohen dy shoferë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tentuan të kalonin 125 mijë euro në Portin e Durrësit/ Arrestohen dy shoferë

Ka dështuar plani i dy drejtuesve të autobusit të linjës Bari-Durrës, të cilët tentuan që të kalojnë rreth 125 mijë euro të padeklaruara.

 

Policia njofton se shuma e parave ishte e fshehur në autobusin e linjës Durrës-Bari, i cili drejtohej nga shoferët D. M., 53 vjeç, banues në Vlorë dhe J. O., 31 vjeç, banues në Fier.

 

Advertisement

Një pjesë e parave ishin fshehur poshtë 2 sediljeve, të ngjitura me natriban, ndërsa një pjesë tjetër e kanë pasur dy shoferët.

 

125 mijë euro u sekuestruan nga policia dhe po punohet për të gjetur burimin e tyre.

 

Advertisement

Port Durrës/Kontrolle intensive, bazuar në analizën e riskut dhe në inteligjencën informative, për goditjen e krimeve ndërkufitare.

 

Falë kontrolleve dhe bashkëpunimit efikas mes strukturave të Policisë së Shtetit dhe autoriteteve doganore, si dhe inteligjencës informative të siguruar nga Policia e Shtetit, goditet, në hyrje të portit të Durrësit, një tjetër rast rast i mosdeklarimit të një shume të madhe eurosh.   

 

Advertisement

Finalizohet operacioni policor i koduar “Linja”. Sekuestrohen 125 050 euro.  

 

Vihen në pranga 2 drejtuesit e autobusit të linjës Bari-Durrës.  

 

Advertisement

Shërbimet e Policisë Kufitare, në bashkëpunim me Sektorin për Hetimin e Krimeve Ekonomike e Financare në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës dhe me autoritetet doganore, në zbatim të masave për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë intensifikuar kontrollet si në dalje, ashtu edhe në hyrje, në portin e Durrësit.   

 

Si rezultat i kontrolleve të shtuara, bazuar në analizën e riskut të bërë nga ana e shërbimeve të Policisë Kufitare dhe në inteligjencën informative të siguruar nga specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomike e Financiare të DVP Durrës, në hyrje, është kaluar në vijën e dytë, për kontroll më të imtësishëm, autobusi i linjës Durrës-Bari-Durrës, që drejtohej nga shtetasit D. M., 53 vjeç, banues në Vlorë dhe J. O., 31 vjeç, banues në Fier.

 

Advertisement

Gjatë kontrollit në autobus, poshtë 2 sediljeve, u gjetën të ngjitura me natriban 67 460 euro.

 

Gjatë kontrollit fizik, shtetasit D. M. iu gjetën 9 500 euro, ndërsa shtetasit J. O. iu gjetën 48 090 euro. 

 

Advertisement

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan gjithsej 125 050 euro.  

 

Në përfundim të veprimeve të para hetimore, specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomike e Financiare të DVP Durrës arrestuan në flagrancë shtetasit D. M. dhe J. O., për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” dhe “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe sendeve me vlerë” dhe materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy