Tërmeti në Kretë, sizmiologët lëshojnë alarm për cunam: Largohuni nga brigjet e detit!

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tërmeti në Kretë, sizmiologët lëshojnë alarm për cunam: Largohuni nga brigjet e detit!

Pas tërmetit të fortë në Greqi është lëshuar një alarm për cunam.

Sizmologu Gerasimos Papadopoulos me anaë të një shënimi në rrjete sociale u bëri thirrje qytetarëve të largohen nga brigjet. “Cunami i vogël në progres në jug të Kretës. Qëndroni larg nga brigjet”, shkroi ai.

“Ne kemi lëshuar një alarm për cunami, por asgjë shumë alarmante. Po flasim për 10 kilometra në juglindje të Zakros. Fenomeni ka mbërritur dhe mund të mos jetë i dukshëm në disa zona.

Advertisement

Tërmeti ishte mjaft i vogël për të krijuar një cunami të madh. Përveç Kretës, i gjithë Egjeu jugor është tronditur ”, tha presidenti i OASP Efthymios Lekkas.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy