Tërmeti që shkundi zonat kufitare Shqipëri-Greqi, ja sa ishte magnituda

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mbremjen vone të marten zonat juglindore te Shqiperia u tronditen nga nje lekundje e forte e tokes.

Te dhenat nga instituti grek i gjeoshkences konfirmuan se epiqendra ne fakt kishte qene ne zonen e Kosturit disa kilometra larg kufirit me Shqiperine.

Termeti ishte me magnitude 4.7 sipas shkalles richter pavaresisht se ne fillim u raportua 5.3.

Mirepo fakti qe u ndje shume, ka lidhje me thellesine e epiqendres, vetem 5 km.

Advertisement

Nga te dhenat e autoriteteve greke nuk raportohen njerez te lenduar ndonese shume familje sidomos afer epiqendres e kaluan naten jashte.

Vec mjaft zonave ne Greqine Veriore dhe ate Veri-Lindore, lekundjen u ndjene te forta edhe ne juglindje dhe jug te vendit tone,por fatmiresisht pa pasoja.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy