Vijnë punëtorët nga Nepali, biznesi i zëvendeson pas largimit të punonjësve nga Bangladeshi

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Vijnë punëtorët nga Nepali, biznesi i zëvendeson pas largimit të punonjësve nga Bangladeshi

Pasi dështoi me zëvendësimin e shqiptarëve me punonjës nga Bangladeshi, biznesi po merr në vend të tyre, punëtorë nga Nepali.

 

Ditët e fundit në vendin tonë kanë mbërritur 112-të persona nga vendi i largët, për t’u punësuar në disa fasoneri në Tiranë dhe Durrës.

 

Advertisement

Numri i tyre pritet të shtohet në javët në vijim, si zgjidhje pas largimit të Bangladeshasve nga shqipëria, drejt vendeve të Bashkimit Europian.

 

Një punëtor nga Nepali, duke përfshirë akomodimin dhe pagën mujore për të, biznesit vendas i kushton 2 mijë dollarë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy