Zjarr në Berat/ Digjet pylli në fshatin Velçan, zjarrfikësit nisen drejt zonës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zjarr në Berat/ Digjet pylli në fshatin Velçan, zjarrfikësit nisen drejt zonës

Një zjarr me përmasa të mëdha është shfaqur në fshatin Vepçan në Berat.

Flakët e zjarrit kanë përfshirë një sipërfaqe të madhe pylli,ndërkohë që ndërhyrja drejt zonës së zjarrit është e pamundur me mjete.

Advertisement

Në vendngjarje kanë shkuar 3 mjete zjarrëfikëse por mungesa e rrugës ka bërë qē forcat të punojnë me mjete rrethanore dhe pompa uji shpine.

Në ndihmë të tyre kanë shkuar edhe banorët e fshatit. Zjarrëfikësit janë duke luftuar me flakët,për të kryer jo vetëm shuarjen e plotë të tyre por edhe për të shmangur riaktivizimin e vatrave të reja të zjarit që po favorizohen nga temperaturat e larta dhe era.

Advertisement

Raportohet nga vendngjarja se,nga zjarri është djegur një sipërfaqe e madhe pylli,ndërkohë që shkaqet e zjarrit nuk dihen ende.


Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy