Çaji i lëkurave të patates për qarkullim të gjakut dhe veshka

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pataja është ndër perimet më të pasura me vlera ushqyese, shkruan AgroWeb.

Kjo perime fantastike, e cila përgatitet në qindra receta gatimi, krahas shijes së saj ka dhe shumë vlera shëndetësore për organizmin, transmeton lajmi.net.

Por vlera edhe më të mëdha dhe mirëbërëse për organizmin ka lëkura e patates, e cila gabimisht përfundon në koshin e plehrave.

Ky lëng rekomandohet për personat që vuajnë nga diabeti, problemet me zemrën, niveli i lartë i kolesterolit në gjak.

Advertisement

Përgatitja e Lëngut 

Lëngu i lëkurave të patateve përgatitet krejt lehtë.

Mjafton t’i vendosni lëkurat disa patateve mesatare me 1.5 kg ujë në një tenxhere dhe lërini të ziejnë përreth 20 minuta.

Ky lëng mund të konsumohet si çaj për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe enjtjeve të gjymtyrëve.

Për këtë qëllim, ekspertët rekomandojnë pirjen e një deri në dy gotave me çaj në ditë.

Advertisement

Lëngun e patateve mund ta përdorni edhe kundër gurëve në veshka

Lajini patatet me ujë të bollshëm dhe më pas futini në një enë të thellë ku duhet t’i mbani në ujë gjatë gjithë natës.

Sa Herë Ta Konsumoni 

Të nesërmen, hiqini nga uji ndërsa lëngun pijeni tre herë gjatë ditës.

Patatet kanë efekt diuretik  që do të thotë se përshpejtojnë nxjerrjen e toksinave nëpërmjet urinës.

Advertisement

Kësisoj ato do të eliminojnë ose parandalojnë formimin e gurëve në veshka.

Lëngun e lëkurave të patates mund ta përdorni në gatime të ndryshme.

Këtu përfshihet: përgatitja e supave dhe gjellrave të ndryshme, përgatitja e bukës së shtëpisë apo edhe ëmbëlsirave.

Në rastin e brumit të bukës, lëngu i patateve zëvendëson ujin dhe e bën bukën edhe më të shëndetshme por edhe ndikon që buka të fryhet dhe të jetë më e butë.

Advertisement

Në rastin e përgatitjes së ëmbëlsirave, lëngu i patatesh zëvendëson qumështin. /Lajmi.net/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy