Disa mënyra që ndihmojnë për uljen e presionit të gjakut

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Është një simptomë serioze e mosfunksionimit kardiovaskular dhe mund të jetë arma e duhanit pas goditjeve, sulmet në zemër, dëmtimi i veshkave, humbja e shikimit dhe më shumë, transmeton lajmi.net.

Mosha, stresi, gjinia, pesha, kolesteroli, pasiviteti dhe pirja e duhanit të gjitha mund të kontribuojnë në ndryshimet e presionit të gjakut. Inflamacioni konsiderohet gjithashtu një faktor rreziku, veçanërisht për shkak se inflamacioni kronik mund të shkaktojë zhvillimin e fibrozës në sistemin kardiovaskular dhe në zona të tjera, duke çuar në ngurtësimin e arterieve.

Për shkak të shumë faktorëve të mundshëm pas HTN, shumë praktikues rekomandojnë një shumëllojshmëri të ndërhyrjeve në stilin e jetës për të ndihmuar në balancimin e presionit të gjakut dhe përmirësimin e shëndetit kardiovaskular.

Një ndryshim i mënyrës së jetesës mund të bëjë vetëm një ndryshim në rritje, kështu që një numër ndryshimesh njëkohësisht kërkohen për një ndikim pozitiv.

Advertisement

Ndërhyrja e hershme shpëton jetën

Një nga arsyet më të mëdha që HTN mund të jetë kaq e rrezikshme është se konsiderohet një sëmundje e heshtur. Në fakt, është një nga kushtet më të diagnostikuara për gjininë, moshën dhe racën.

Këshilla e parë dhe më e rëndësishmja e këshillave është që presioni i gjakut të kontrollohet rregullisht. Zbulimi i hershëm dhe ndërhyrjet pasuese të jetesës mund të parandalojnë dëmtimin e përhershëm të shkaktuar nga HTN kronike.

Ciklet e këqija

Advertisement

Si shumë pabarazitë e tjera në trup, HTN është edhe një shkak dhe një efekt. Me kalimin e kohës, presioni më i lartë i gjakut zvogëlon elasticitetin e enëve të gjakut, gjë që e detyron zemrën të punojë më shumë.

Ky veprim i shtuar pompimi mund të çojë në presion edhe më të lartë të gjakut dhe më pak elasticitet shkruan natural solutions mag. Nëse enët e gjakut pësojnë shumë dëm, presioni i gjakut mund të bëhet i vështirë për tu kontrolluar.

Kurë ushqimi

Nuk ka dyshim se ushqimi mund të kontribuojë në HTN dhe të shërbejë si bazë për një zgjidhje. Kontrolli i peshës është një faktor i madh, pasi hipertensioni mund të përkeqësohet duke mbartur një ngarkesë të madhe.

Advertisement

Por nuk është vetëm sa hamë. Llojet e ushqimeve në menu mund të bëjnë një ndryshim të madh – veçanërisht ato që kanë të bëjnë me inflamacionin.

Lëvizjet

Të ulurit është një nga gjërat më të këqija që i bëjmë trupit tonë. Disa madje e kanë quajtur “duhanpirjen e re”. Një organ hulumtues në rritje tregon se ulja për periudha të gjata rrit rrezikun për mbipesha dhe sindromën metabolike, një gjendje e shoqëruar me HTN, sheqer në gjak të ngritur, yndyrë të rritur në bark dhe kolesterol të ngritur.

Një studim zbuloi se të rriturit që regjistroheshin më shumë se 4 orë në ditë para një ekrani në krahasim me më pak se 2 orë, kishin një rritje gati 50% të vdekjes nga të gjitha shkaqet, dhe 125% rritje në ngjarjet kardiovaskulare siç është sulmi në zemër.

Advertisement

Hulumtimi i ri identifikon një trajtim të mundshëm

Pesha dhe pasiviteti mund të jenë shkaqe të dukshme të HTN, por ka më shumë gjëra që ndodhin në nivelin molekular.

Hulumtimi i ri është duke dhënë një pasqyrë më të mirë se si inflamacioni dhe faktorët e tjerë të dëmshëm ndikojnë në enët e gjakut dhe rrisin rrezikun për presionin e lartë të gjakut. /Lajmi.net/

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy