Për të zhdukur variçet mjaftojnë këto produkte 100% natyrale

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Venat varikoze ose variçet janë dilatacione (zgjerime) të venave të këmbës. Çdo venë mund të bëhet varikoze, por, ato që preken më shpesh janë venat e gjymtyrëve të poshtme, shkruan “BrightSide”.

Kjo, për shkak të qëndrimit të gjatë në këmbë i cili rrit presionin në venat e këmbëve, transmeton lajmi.net.

Për shumë njerëz, variçet janë thjesht një shqetësim estetik, kurse për shumë të tjerë mund të jenë një shqetësim i mirfilltë shoqëruar me ndjesinë e dhimbjes dhe parehatisë, si dhe sinjalizojnë probleme të qarkullimit të gjakut.

Variçet shfaqen tek të dyja gjinitë, por predispozitën më të madhe e paraqesin femrat, të cilat edhe e vuajnë më shumë praninë e tyre. Sipas studimeve, afërsisht 25% e të rriturve preken nga variçet.

Advertisement

Disa nga përbërësit që mund të gjenden lehtësisht në kuzhinën tuaj mund të bëhen aleate të shkëlqyera për forcimin e mureve të enëve të gjakut dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut.

1. Uthull molle

Falë vetive anti-inflamatore, uthulla e mollës është një trajtim i shkëlqyeshëm për venat e fryra. Ndihmon për të ulur ënjtjen dhe përmirëson rrjedhën e gjakut.

– Zhyt një top pambuku ose një copë leckë në uthull molle të holluar me një sasi të barabartë uji.

Advertisement

– Vendoseni sipër venave të fryra dhe lëreni për 20 deri në 30 minuta.

– Shpëlajeni me ujë.

– Përsëriteni procedurën dy herë në ditë.

Ju gjithashtu mund të aplikoni uthull molle në lëkurën tuaj dhe të masazhoni butësisht zonën. Bëjeni këtë çdo ditë para se të shkoni në shtrat dhe përsëri në mëngjes, derisa të shihni rezultate pozitive.

Advertisement

Thjesht shmangni presionin e lartë teksa masazhoni zonat.

2. Hudhra, lëng portokalli dhe vaj ulliri

Hudhra përmban një përbërës të quajtur alicilinë, i cili ndihmon në parandalimin e inflamacionit të enëve të gjakut.

Përdoret gjithashtu për të larguar toksinat e dëmshme nga trupi dhe për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme shëndetësore.

Advertisement

Hudhra funksionon mrekullisht kur kombinohet me lëngun e portokallit dhe vajin e ullirit.

– Shtypni 6 thelpinj hudhër dhe përziejini me lëngun e shtrydhur nga 3 portokaj.

– Shtoni 2 lugë gjelle vaj ulliri.

– Lëreni për rreth 12 orë para se ta përdorni.

Advertisement

– Aplikoni përzierjen në vena për rreth 15 minuta duke e masazhuar zonën me lëvizje rrethore derisa të përthithet plotësisht nga lëkura.

3. Majdanoz

Ky është një nga produktet natyrale më të dobishme për trajtimin e venave.

Majdanozi është i pasur me vitaminë C që ndihmon në rivendosjen dhe forcimin e kapilarëve, duke zvogëluar kështu dhimbjen dhe sikletin e shkaktuar nga variçet.

Advertisement

– Grini një grusht majdanoz dhe vendoseni në një filxhan me ujë.

– Vlojini për 5 deri në 7 minuta dhe lëreni të ftohet.

– Shtoni pak vaj esencial në të.

– Zhysni një top pambuku në të dhe aplikojeni mbi zonat e prekura.

Advertisement

– Bëjeni dy herë në ditë derisa të mos shihni më linjat blu dhe të kuqe në këmbë.

– Mundohuni ta bëni zakon të shtoni majdanoz në vaktin tuaj për të forcuar sistemin imunitar. /Lajmi.net/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy