Rreziku i trashëgimit të sëmundjeve të zemrës

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sëmundjet e zemrës janë ndër shkaktarët kryesore të vdekjeve të parakohshme, shkruan “AgroWeb”.

Që nga viti 1990, niveli i prevalencës së vdekjeve gna sëmundjet kardiovaskulare ka ardhur në rritje, transmeton lajmi.net.

Në atë periudhë, vdekjet nga kjo diagnozë arrinin në 125 persona për 100,000 banorë, thonë të dhënat e revistës Monitor.

Faktorët E Rrezikut Të Sëmundjeve Të Zemrës

Faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës janë të shumtë.

Advertisement

Këtu përfshihet: tensioni i lartë i zemrës, kolesteroli i lartë, diabeti, duhanpirja, mbipesha, mungesa e aktivitetit fizik, regjimi jo i shëndetshëm ushqimor dhe mosha.

Një prej faktorëve që nuk duhet neglizhuar në diagnostikimin e sëmundjeve të zemrës është trashëgimia familjare.

Ky faktor rreziku nuk mund të ndryshohet, thonë ekspertët.

Sipas tyre, nëse një person ka një të afërm të afërt që ka vuajtur nga sëmundjet e zemrës përpara moshës 55 vjeçare, atëherë rreziku i prekjes nga kjo sëmundje është i lartë.

Advertisement

Si Mund Të Mbroni Zemrën Pavarësisht Sëmundjeve Të Trashëgueshme

Njeriu mund të përmirësojë gjasat e shpëtimit nga sëmundja e zemrës duke marrë shumë masa.

Megjithatë, prindërit dhe të afërmit nuk ndryshohen.

Sigurisht që genet luajnë një rol të rëndësishëm në shfaqjen e sëmundjes, por njeriu mund të marrë disa masa për të zbutur ndikimin e aspektit genetik.

Hapi i parë dhe më i rëndësishëm është pasja e një stili të shëndetshëm jetese.

Advertisement

Njerëzit që janë të predispozuar të preken nga këto sëmundje, duhet të tregojnë kujdes me peshën.

Ata duhet të kryejnë aktivitet fizik, të shmangin sheqernat dhe të mos pinë duhan.

Për më tepër ata duhet të mbajnë nën kontroll nivelet e kolesterolit dhe tensionit të gjakut.

Parandalimi është çelësi i mbrojtjes së shëndetit nga sëmundjet. /Lajmi.net/

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy