Si ndikon gjumi gjatë ditës?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Që të keni një kujtesë të shëndetshme dhe të qartë gjatë kohës që merrni vendime, gjumi gjatë ditës është çelësi kryesor, transmeton lajmi.net.

Sipas disa studimeve gjumi gjatë ditës deri në një orë, ndikon shumë mirë për trurin tuaj. Afër 60% të njerëzve bëjnë një sy gjumë pas drekës. Ata flenë në mes 30 – 90 minutave.

Sipas studimit njerëzit të cilët bëjnë 1 orë gjumë gjatë ditës, ishin më të mirë në kujtesë dhe në marrje të vendimeve.

Njerëzit të cilët nuk flenë gjatë ditës kanë mundësi që të fillojnë të harrojnë më shpejt se ata që bëjnë gjumë gjatë ditës deri në një orë.

Advertisement

Studimi u botua në Journal of the American Geriatrics Society. /Lajmi.net/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy