Studimi britanik: Vaksinimi zvogëlon rrezikun e koronavirusit të zgjatur dhe simptomat e tij

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Studimi britanik: Vaksinimi zvogëlon rrezikun e koronavirusit të zgjatur dhe simptomat e tij

Një studim i fundit britanik bën me dije se vaksinimi ndaj Covid ul ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të virusit për një kohë të gjatë. 

Mediat e huaja bëjnë me dije se studimi i Agjencisë së Sigurimeve Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA) analizoi të dhënat nga 15 sondazhe në Mbretërinë e Bashkuar dhe ndërkombëtare, shumë prej të cilave shikonin nëse vaksinimi mbron nga Covid-19 me veprim afatgjatë, ndërsa të tjerët u fokusuan në ndikimin e vaksinimit tek ata që kishin Covid të zgjatur.

Nga të dhënat e studimit rezulto se vaksinat, përveç se reduktojnë rrezikun e infeksionit, shtrimit në spital dhe vdekjes, zvogëlojnë gjithashtu mundësitë që dikush të zhvillojë përfundimisht koronavirus nëse nuk shfaq simptoma, për muaj të tërë si lodhja, dhimbje koke, dobësi, dhimbje muskujsh, marramendje, humbje erë a shije etj.

Gjithashtu, ata që nuk janë vaksinuar me COVID-19 afatgjatë, të cilët më pas janë vaksinuar plotësisht, kanë mesatarisht më pak ose më të lehta simptoma afatgjata sesa ata që mbeten të pavaksinuar.

Advertisement

Ndër të tjera studimi nxori në pah se vaksinimi është më afatgjatë dhe më efektiv tek ata mbi 60 vjeç dhe përmirësimi i simptomave të tyre mund të ndodhë menjëherë ose gradualisht gjatë disa javësh.

Aktualisht, shkencëtarët nuk kanë të dhëna të mjaftueshme për të shpjeguar saktësisht se si vaksinimi zvogëlon mundësinë e zgjatjes së COVID-19.

Një shpjegim i mundshëm është se vaksinat ndihmojnë në eliminimin e gjurmëve të mbetura të virusit në trup, të cilat mund të shkaktojnë inflamacion kronik.

Ndërkohë një tjetër interpretim është se vaksinimi balancon më mirë përgjigjen imune tek individët, simptomat e të cilëve janë për shkak të një mbi reagimi autoimun të sistemit të tyre imunitar.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy