Ushqimi i cili parandalon rënien e flokëve dhe mund t’iu ndihmojnë të humbni peshë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

E mbushur me lëndë ushqyese që mbrojnë kockat tuaja dhe përmirësojnë shëndetin tuaj të përgjithshëm, kumbulla e tharë mund të jetë një nga ushqimet më të rëndësishme për plakje të shëndetshme.

Megjithëse ato përmbajnë një sasi të mirë të sheqerit, ato janë gjithashtu të mbushura me fibra që ngadalësojnë thithjen e sheqerit në rrjedhën e gjakut. Me fjalë të tjera, nuk është e nevojshme të shqetësoheni se ato ngritin sasinë e sheqerit në gjak, sepse fibrat kujdesen për këtë!

Fibrat gjithashtu mund të ndihmojë në luftimin e kapsllëkut dhe problemet të tjera të tretjes, si hemorroide, të cilat janë të zakonshme te të rriturit.

Ndihmojnë gjithashtu në rritjen e baktereve të dobishme në zorrë, të cilat mund të kontribuojnë në humbjen e peshës dhe është treguar se promovojnë ngopjen.

Advertisement

Ato janë gjithashtu të mbushura me lëndë ushqyese të tjera vitale si kalium (i cili ndihmon në tretje dhe tension të gjakut), si dhe vitamina të tjera kryesore si vitamina A, K, B6, niacin (B3) dhe hekuri!

Kur bëhet fjalë për shëndetin e muskujve dhe kockave tuaja, kumbullat e thara janë një shtesë e shkëlqyeshme në dietën tuaj, sepse ato përmbajnë bor, një mineral që është i domosdoshëm për ndërtimin e kockave dhe muskujve.

Në një studim, kumbullat e thara treguan se parandalojnë humbjen e masës kockore tek gratë pas menopauzës, të prirura për osteoporozë. Edhe më mbresëlënëse ishte se për të parë rezultate, këtyre grave u duhej të hanin vetëm pesë deri në gjashtë kumbulla në ditë.

Për shkak se ato përmbajnë hekur, kanë shumë përfitime bukurie. Mungesa e hekurit, e cila është shumë e zakonshme tek gratë e moshuara, shkakton dëme oksiduese në lëkurë, duke çuar në më shumë rrudha dhe linja të imta. Për të mos përmendur, humbja e flokëve.

Advertisement

Shtoni hekurin përsëri në dietë duke konsumuar këtë frut, i cili do të dërgojë oksigjen në qelizat e dëmtuara të lëkurës dhe gjëndrat e flokëve. Hani disa kumbulla të thara në ditë dhe do të vini re flokë më të shëndetshme dhe lëkurë më rrezatuese!

Gjëja më e mirë në lidhje me to është që të gjitha përfitimet e tyre mund t’i korrni me lehtësi. Mund t’i hani drejtpërdrejt, t’i shtoni në produkte të pjekura ose t’i shtoni në ‘smoothie’. Zgjedhja është e juaja!

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy