FOTO/ Brenda dasmës madhështore të njeriut më të pasur në Britani të Madhe

Pinterest LinkedIn Tumblr +
FOTO/ Brenda dasmës madhështore të  njeriut më të pasur në Britani të Madhe

Olivia Henson dhe Hugh Grosvenor, Duka i Westminsterit u martuan në Katedralen Chester të premten më 7 qershor.

Ngjarjet e fundjavës filluan mëngjesin e së premtes, 7 qershor, rreth orës 11:30, teksa dhëndri u nis nga shtëpia e familjes Grosvenor në Eaton Estate për në Katedralen Chester në një Land Rover Defender të gjelbër të errët. Pak para mesditës, nusja mbërriti me një Bentley, e veshur me një fustan të stilistit me bazë në Londër, Emma Victoria Payne.

Fustani përfshinte motive lulesh nga një vello e veshur dikur nga stërgjyshja e saj që daton në vitin 1880. Nën vellon e saj, ajo kishte veshur diademën e gjetheve Faberge Myrtle, e cila u bë fillimisht për Grosvenors në vitin 1906 për t’u veshur nga nuset e familjes në ditët e tyre të dasmës.

Advertisement

Çifti dha zotimet para 400 të ftuarve, duke përfshirë Princin William, i cili shërbeu si udhërrëfyes, dhe Princeshën Eugenie të York-ut. Festimet në Eaton Estate, u planifikuan me kujdes nga Fait Accompli , i njëjti planifikues i ngjarjeve pas dasmës së Princit William dhe Kate Middleton.

Historia e dashurisë së çiftit filloi kur ata u takuan përmes miqve të përbashkët në vitin 2021. Pas lidhjes për dy vjet, Duka dhe Henson njoftuan fejesën e tyre në prill 2023 me një foto të bërë jashtë Eaton Estate, ku Duka u rrit dhe pritet të jeton me gruan e tij.

Advertisement

Duka, i cili trashëgoi titullin e tij kur babai i tij vdiq në 2016, është kumbari i Princit George dhe Princit Archie dhe ka një vlerë neto prej 12 miliardë £ (15.3 miliardë dollarë), duke e bërë atë personin më të pasur nën 40 vjeç në Mbretëria e Bashkuar. Familja Grosvenor ka qenë e ngulitur brenda aristokracisë britanike për shekuj dhe është në gjendje të datojë prejardhjen e tyre në vitin 1066 dhe Beteja e Hastings. Duka është gjithashtu kreu i Grosvenor Group – një titull tjetër që ai trashëgoi nga babai i tij – dhe kompania është rritur për t’u bërë një perandori e pasurive të paluajtshme shumë miliardë dollarëshe që zotëron mbi 1500 prona në 60 vende të ndryshme./vizionplus.tv

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy