Mbretëresha Camilla është zotuar të mos blejë asnjë produkt të ri lesh

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Mbretëresha Camilla është zotuar të mos blejë asnjë produkt të ri lesh

Organizata Peta , e cila promovon trajtimin etik të kafshëve në mbarë botën, së fundmi mori një letër ekologjike nga Pallati Buckingham.

Sipas letrës, mbretëresha Camilla nuk ka në plan të blejë produkte të reja leshi, ndërsa urimet më të mira i dërgoi OJQ-së që prej vitesh lufton për të drejtat e kafshëve.

Federata Ndërkombëtare e Leshit, e cila përfshin dhjetëra vende prodhuese të gëzofit, tha se anëtarët e familjeve mbretërore “nuk duhet të nënshtrohen presionit nga aktivistët” , por kjo nuk e ndaloi shefin ekzekutiv të Petës, Ingrid Newkirk, të thoshte se ” Është e drejtë dhe i takon monarkisë britanike për të pasqyruar vlerat britanike, duke pranuar se leshi nuk ka vend në shoqërinë tonë .’

Ajo shprehu kënaqësinë e anëtarëve të Peta për këtë zhvillim, duke thënë se ata do të pinin për shëndetin e Camilla-s “një gotë verë claret më të mirë”.

Advertisement

Kohët e fundit, pallati i të famshëmve ka bërë përpjekje për të adoptuar zakone më të qëndrueshme të jetesës . Vetë mbretëresha Elizabeth tha në vitin 2019 se nuk do të blinte produkte të reja leshi, por ajo vazhdoi të vishte atë që kishte tashmë, diçka që pritet të bëjë edhe mbretëresha e re.

Komediani Stephen Fry kohët e fundit i kërkoi pallatit t’i jepte fund kapelave me gëzof të gardës mbretërore, por ministria u përgjigj se gëzofi vjen nga gjuetia e ligjshme.

A do të ndryshojë diçka në perceptimin e anglezëve ndaj leshit? Lëvizja e Camilla është një fillim i mirë në këtë drejtim./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy