16 vjeçari triumfon në Taekwondo/ Sportisti kuqezi fiton në slloveni, kualifikohet në Lojrat Olimpike

Pinterest LinkedIn Tumblr +
16 vjeçari triumfon në Taekwondo/ Sportisti kuqezi fiton në slloveni, kualifikohet në Lojrat Olimpike

Mesa duket këtë fundjavë sukseset për sportin Shqipëtar nuk kanë të mbaruar . Ceceni  Abakarov që përfaqëson Shqipërine në mundje   u shpallë kampion bote në peshën 57 kg në Beograd, duke mundur amerikanen  Thomas Gliman.

 

Një gjë e jashëzakonshme pasi për herë të parë në mundje Shqipëria ka një kampion Bote tashmë. I kontaktuar nga Vizion Plus një ditë pas garës në Beograd Abakarov rrëfeu emocionet dhe  falenderojë shqipëtarët për mbështetjen.

 

Advertisement

ZELIMKHAN ABAKAROV

MUNDES

 

Jam shumë i lumtur për arritjen e djeshme Sllovenia Open G2. Zura vendin e parë, edhe pse e prisja këtë rezultat, sepse para 1 muaji jam shpallur vendi I pestë në kampionatin botëror. Na presin shumë kampionate të tjera të cilat vlejnë për listën e kampionatit botëror, tani pres lojrat olimpike Paris 2024.

Advertisement

 

Ndërkohë dhe president i mundjes Sahit  Prizreni u shpreh mirënjohës ndaj rezultatin që sportisti dha,duke theksuar se rusi e mbajti fjalën  e dhënë kur u përbetua për flamurin kuq e zi.

 

Gjithashtu dhe në disiplinën e Taekwondos Ernest Merdanaj na bën krenar duke u  shpallur  kampion në Slovenia Open G2.Sportisti Shqiptar dominoi në garën kualifikuese për Lojrat Olimpike Paris 2024 duke fituar tre ndeshe në Slloveni.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy