Bregu i Fildishtë dominon Afrikën, “elefantët” përmbysin Nigerinë, hera e tretë që shpallen kampion

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Bregu i Fildishtë dominon Afrikën, “elefantët” përmbysin Nigerinë, hera e tretë që shpallen kampion

Bregu i Fildishtë fitoi Kupën e Afrikës duke mundur në finale Nigerinë me rezultatin 2 me 1. Një përmbysje e madhe  e siguruar në pjesën e dytë përmes dyshes Kesi-Haller.

Ky i fundit vërtet një histori e jashtëzakonshme kurajoje dhe triumfi e jetës mbi vdekjen pasi sulmuesi i Dortmundit kohë më parë u diagnostikua me tumor, ndërsa tani është hero në vendin e origjinës së tij.

Finalja pati dy tablo. Një pjesë e parë e mbyllur 1 me 0 për Nigerinë falë golit të shënuar nga Troost Ekong në minutën e  38. Dhe një pjesë e dytë që ndryshon krejtësisht dinamikën. Bregu i Fildishtë barazoi shifrat me anë të Frenk Kessi në minutën e  62. Dhe jo vetëm kaq por kaluan në avantazh në minutën e 81 me shtatlartin Haller.

Festë e madhe në Abixhan, kryeqytetin e Bregut të Fildishtë që ishte edhe organizator i këtij kompeticioni, të cilin elefantët e kishin fituar edhe dy herë të tjera në 1992 dhe 2015. Zhgënjim i madh tek Nigeria favorite, skuadra e yjeve të serisë A si Osimhen, Lukman dhe Cukueze .

Advertisement

BREGU I FILDISHTE DOMINON AFRIKEN

“ELEFANTET” PERMBYSIN NIGERINE, HERA E TRETE QE SHPALLEN KAMPIONE

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy