Juventus fiton derbin e Italisë/ Bardhezinjtë mundin Interin, Lazio mposht Romën

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Juventusi fitoi derbin Italian duke mundur  2 me 0 Interin. Zonja e vjetër vinte nga eliminimi në Champion me një performancë aspak të mirë. Megjithatë arriti të rrëmbente 3 pikët për të mbajtur veten në lojë në kampionat.

Në pjesën e parë në Allianz Stadium mbizotëroi ekuilibri dhe maturia, me të dyja skuadrat mbyllën  çdo hapësirë.

Advertisement

Ndonëse Interi kishte  shanset më të mira me Dzeko dhe Dumfries nuk ndryshoi asgjë. Ndeshja u ndez në pjesën e dytë. Juventus u rikthye në fushë ndryshe. Nuk mungoi mbrojtja, kundërsulmi dhe shpirti konkurrues. Në të 52′ Kostic i shërbeu  Rabiot, i cili gjeti rrjetën dhe  mposhti Onanën. Pak minuta më vonë Danilo shënoi golin e dytë por sistemi VAR anuloi dyfishimin e rezultatit për bardhezinjë për një prekje të topit me dorë. Ndërkohë që në fushë ishte një Inter që i mungonte gjithçka.

Në përfundim të fraksionin të dytë lojtari me i mire ne fushë Kostic dha një pasim të bukur për Faxholin, i cili e dërgoi topin në rrjet me një devijim të Gosens duke çuar kështu shifrat në 2 me 0. Djemtë e Allegrit me këtë fitore shkuan në kuotën e 25 pikëve duke u renditur në vendin e 5 një më shumë se Inter.

Advertisement

Më herët u luajt dhe derbi Roma vs Lazio. Skuadra e Sarrit triumfoi përballë verdhëkuqëve më shifrat 1 me 0. Duhej vetëm goli i Anderson për ti dhënë një goditje të fortë skuadrës së Mourinhios. Ndonësë vendasit zhvilluan një lojë të  mirë munguan konkretizimet.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy