62 vjet më parë raketa ruse “Luna 2” u përplas në Hënë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Raketa ruse Luna 2, më 12 shtator të vitit 1959, u përplas në sipërfaqen e Hënës, duke u bërë objekti i parë i prodhuar nga njeriu që preku Hënën.

Prova e Bashkimit Sovjetik bie në Hënë dhe bëhet objekti i parë që arrin atë largësi.

Ndërsa në korrik të vitit 1969 ishte Neil Amstrongu u bë i pari që vuri këmbën në Hënë. Ai arriti atje me…

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy