Arabia Saudite paralajmëron Netflix: Po shkel vlerat e islamit, do të marrim masa

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Disa shtete arabe i kanë kërkuar Netflix që të heqë të gjitha materialet nga platforma e vet, që shkelin “vlerat dhe parimet e islamit dhe shoqërisë”.

Në një deklaratë për mediat, Këshilli i Mediave Saudite dhe Vendeve të Gjirit, një organ monitorues, tha se disa filma dhe seriale, mes tyre edhe ato për fëmijë, bien ndesh me rregullat.

Edhe pse agjencia nuk dha detaje të mëtejshme, televizioni shtetëror saudit shfaqi disa pamje nga seriali “Jurassic World: Camp Cretaceous”, ku dy vajza adoleshente puthen pasi i shprehin dashurinë njëra-tjetrës. Në raportin monitorues përfshihen edhe pamje nga filmi francez “Cuties”, që akuzohet për dhënie të mesazheve të pamoralshme që kërcënojnë rritjen e shëndetshme të fëmijëve.

Autoritetet paralajmërojnë që nëse Netflix nuk i përmbahet direktivave, atëherë do të merren masat e përshtatshme.

Advertisement

Edhe pse Arabia Saudite nuk ka ligje që rregullojnë orientimin seksual të njerëzve, apo identitetin gjinor, marrëdhëniet seksuale jashtëmartesore, si dhe ato homoseksuale, janë të ndaluara rreptësisht. Sipas ligjeve fetare, marrëdhënia homoseksuale dënohet me vdekje apo rrahje me kamxhik, në varësi të rastit.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy