Edhe India “ulet” në Hënë; anija pa pilot bën historinë duke zbarkuar në polin jugor

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Edhe India “ulet” në Hënë; anija pa pilot bën historinë duke zbarkuar në polin jugor

Agjencia hapësinore e saj ka shënuar vetëm pak minuta më parë rekordin  si agjencia e parë në botë që ul një anije kozmike në polin jugor të Hënës.

 

Të gjitha misionet e mëparshme me këtë qëllim, përfshirë edhe atë ruse të dielën, kanë dështuar të bëjnë ulje të suksesshme.

 

Advertisement

Tashmë do të duhen disa orë derisa pluhuri hënor të qetësohet dhe më pas do të nisë eksplorimi i karakteristikave fizike në këtë pjesë të hënës.

 

Udhëheqësi indian Narendra Modi i cili ndodhet në samitin e Johanesburgut përshëndeti me buzëqeshje dhe duartrokitje dhomën e kontrollit të anijes.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy