Facebook dhe Google do të investojnë në kabllo nënujore për të përçuar internet në Azinë Juglindore

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Facebooku dhe Google po planifikojnë të investojnë në kabllo internetit që do lidhin Azinë Juglindore me Amerikën Veriore.

Projekti regjional synon të transmetojë internet të shpejt nga Singapori në Indonezi ndërsa ky investim vjen pasi Facebooku refuzoi tri projekte të lidhjes së Shteteve të Bashkuara me Hong Kongun përmes një kablloje, bazuar në shqetësimet e qeverisë për spiunazh, shkruan BBC.

Facebooku ka njoftuar se kabllot do bëjnë lidhje direkte nënujore me pjesën veriore të SHBA-së ndërsa plani është paraparë të implementohet vitin e ardhshëm.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy