Google shkarkon inxhinierin që tha se sistemi i inteligjencës artificiale ka ndjenja

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Google ka shkarkuar një nga inxhinierët e saj, i cili tha se sistemi i inteligjencës artificiale (Al) të kompanisë ka ndjenja, shkruan BBC të shtunën.

Muajin e kaluar, Blake Lemoine doli publikisht me teorinë e tij se teknologjia gjuhësore e Googles është e ndjeshme dhe prandaj duhet të respektohen dëshirat e saj.

Google dhe disa ekspertë të AI mohuan pretendimet dhe kompania konfirmoi se Lemoine ishte…

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy