Kina gjobit me 2.78 miliardë dollarë gjigantin e tregtisë elektronike, Alibaba

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Autoritetet kineze kanë gjobitur gjigantin e tregtisë elektronike Alibaba me një gjobë maksimale prej 18.2 miliardë juan (e barabartë me 2.78 miliardë dollarë) për abuzim të pozitës dominuese. Lajmi u njoftua nga media e Pekinit, sipas të cilës gjoba pason një hetim të nisur kundër kompanisë në dhjetor.

Alibaba, një udhëheqës i tregtisë elektronike kineze është themeluar nga Jack Ma dhe një nga kompanitë më të pasura në botë, tha se e pranoi sanksionin dhe është zotuar të përshkruajë planet për t’i bërë operacionet e saj në përputhje të hënën.

Hetimi që çoi në gjobë u përqendrua në praktikën e Alibaba për të ndaluar tregtarët të ofrojnë produktet e tyre njëkohësisht në faqet rivale të tregtisë elektronike.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy