Krijohen robotët e gjallë nga qelizat njerëzore, shkencëtarët: Mund të ndihmojnë në shërimin e plagëve

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Krijohen robotët e gjallë nga qelizat njerëzore, shkencëtarët: Mund të ndihmojnë në shërimin e plagëve

Shkencëtarët kanë krijuar sëfundmi robotë të vegjël të gjallë nga qelizat njerëzore.

Ata mund të lëvizin në një pjatë laboratori dhe një ditë mund të jenë në gjendje të ndihmojnë në shërimin e plagëve pse indeve të dëmtuara. Këto ishin përfundimet që dolën nga një studim i ri, i kryer sëfundmi.

Një ekip në Universitetin Tufts dhe Instituti Wyss i Universitetit të Harvardit i kanë quajtur këto krijesa antrobotë. Hulumtimi bazohet në punën e mëparshme të disa prej të njëjtëve shkencëtarë, të cilët krijuan robotët e parë të gjallë, ose ksenobotët, nga qelizat burimore të marra nga embrionet e bretkosës me kthetra afrikane (Xenopus laevis).

Disa njerëz menduan se tiparet e ksenobotëve mbështeteshin shumë në faktin se ata janë embrionalë dhe amfibë,” tha autori i studimit Michael Levin, profesor i biologjisë në Vannevar Bush në Shkollën e Arteve dhe Shkencave Tufts. “Unë nuk mendoj se kjo ka të bëjë me të qenit embrion. Kjo nuk ka të bëjë me të qenit bretkosë. Unë mendoj se kjo është një pronë shumë më e përgjithshme e gjallesave”, tha ai.

Advertisement

Ne nuk i kuptojmë të gjitha kompetencat që kanë qelizat e trupit tonë”. Ndërsa ishin gjallë, antrobotët nuk ishin organizma të plotë sepse nuk kishin një cikël të plotë jetësor, tha Levin. “Na kujton se këto kategori të ashpra binare me të cilat kemi operuar: A është ai një robot, është një kafshë, a është një makinë? Këto lloj gjërash nuk na shërbejnë shumë. Ne duhet të shkojmë përtej kësaj”. Hulumtimi u botua të enjten në revistën Advanced Science.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy