Një sulm kibernetik po godet vende të ndryshme perëndimore, kërkohet shpërblesa

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Një sulm kibernetik po godet vende të ndryshme perëndimore, kërkohet shpërblesa

Një sulm kibernetik ka përfshire ditën e sotme disa vende perëndimore. Sipas mediave italiane, sulmi është  pikasur nga Agjencia Kombëtare për Sigurinë Kibernetike në atë vend, dhe përfshin jo vetëm Italinë por të paktën edhe Francën, Finlandën, por edhe Kanadanë dhe Shtetet e Bashkuara.

Behet fjalë, më në detaj për të ashtuquajturin “ransomware”, pra një virus i cili kërcënon shpërndarjen e të dhënave personale, ose bllokimin e aksesit pronarëve të ligjshëm, në qoftë se nuk paguhet një shumë parash në formë shpërblese, që kërkohet zakonisht në formë kriptovalute. Për klientët privatë zakonisht flitet për pak dhjetëra dollarë, ndërkohë që për kompanitë më të mëdha shifrat mund të jenë tejet domethënëse.

Ransomware i këtij sulmi ka patur si objektiv në veçanti serverat VMware ESXi, dhe sipas analizës paraprake janë rreth 1 mijë serverat e këtij tipi tashmë të infektuar.

Këto viruse paraqiten në formën e një file të zakonshëm, më së shumti një pdf, që i bashkohet emaileve të besueshme në shikim të parë, praktikisht një klonim i atyre të institucioneve shtetërore.

Advertisement

Në momentin që hapet dokumenti i bashkëngjitur, që zakonisht pretendon se është një faturë, virusi depërton në kompjuter ose në smartphone duke klonuar mjetin.


Rritet përdorimi i internetit në 2022, shtohet rreziku nga sulmet kibernetike

Advertisement


31 MIN frame 810 1280x720

Play

Advertisement

Neglizhenca që solli sulmin kibernetik – “31 Minuta”

Advertisement

hakerat  1280x720

Nën ombrellë nga “rrebeshi kibernetik”, ekspertët: Sulmet vijojnë, Shqipëria mund ta kthejë krizën në mundësi

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy